Předkupní právo: minulost i blízká budoucnostVánoce a Nový rok se nám blíží. A jaké by to bylo období bez rozšířených zorniček z dárečků…!                                                                       
Pro letošek (s platností od 1. 1. 2018) nám jeden nadělili také naši zákonodárci. Tak pozor, hlavně na něj nezapomeňme…

Novela Občanského zákoníku totiž přichází se znovuzavedením předkupního práva, které bylo, po desítkách let, zrušeno v souvislosti s účinností NOZ v roce 2014. V současné době (ještě do konce tohoto roku) platí, že spoluvlastník může se svým podílem na nemovitém majetku nakládat dle libosti a na ostatní spoluvlastníky nemusí, při jeho převodu, brát zřetel (tedy pokud s nimi neošetřil možný převod v jejich prospěch dopředu smluvně).

Pozitivem celé změny je, že návrat k původní podobě zákona v praxi umožní spoluvlastníkům ovlivnit, kdo bude jejich budoucím partnerem. Využitím předkupního práva totiž mohou zamezit převodu podílu na společném nemovitém majetku na novou nebo nevítanou osobu.

Co to však znamená pro majetek převádějícího vlastníka? Starosti, zdržení a komplikace, zejména v případech, kdy je spoluvlastníků mnoho nebo není znám jejich pobyt (například velké bytové domy s mnoha pronajatými byty).  U úplatných i bezúplatných převodů (s výjimkou převodů na osobu blízkou) bude totiž vlastník nucen podstoupit složitý administrativní proces, což mu může, zejména v situaci, kdy se bude chtít nebo potřebovat svého majetku zbavit rychle, zkomplikovat život.

Vezměme si takový, dnes běžný, příklad garážového stání. Je skvělé mít možnost zaparkovat „na první dobrou“ a v bezpečí. Navíc, pokud se rozhodneme prodat byt s garážovým stáním, máme, bez diskuse, výraznou výhodu zaujmout kupující. Ti bývají (protože téměř každý nákup nemovitosti je zčásti kompromisem) ochotni zavřít, díky němu, oči nad dílčími nevýhodami bytu.

Od ledna však vůbec nebude jisté, že majitel garážového stání své garážové stání bude moci, spolu s bytem, jako bonus nabídnout. Zákon mu totiž, než tak učiní, ukládá následující povinnosti:

  • Písemnou formou obeznámit všechny spoluvlastníky domu o tom, že garážové stání je na prodej
  • Nabídnout jim stání ke koupi za stejnou cenu, za jakou by jej posléze inzeroval
  • Prokazatelně doručit tuto informaci všem spoluvlastníkům
  • Počkat na jejich písemné vyjádření (spoluvlastníci na ně mají 2 měsíce od doručení); jejich vzdání se předkupního práva bude posléze dodáno na katastr a zapsáno do katastru nemovitostí
  • A teprve, pokud nikdo ze spoluvlastníků garážové stání nekoupí, nabídnout jej, spolu s bytem, k prodeji dalším osobám
  • V případě, že se během veřejného prodeje rozhodne majitel změnit cenu garážového stání, musí celý proces, s novou cenou, zopakovat

Jak bude celý prodej, předkupním právem zatížených nemovitostí, v praxi vypadat a jak ovlivní realitní trh, teprve uvidíme. Není ani vyloučeno, že se zákon vrátí na pořad jednání PS. Zatím však nezbývá nic jiného než se obrnit trpělivostí a s vervou tento typ realitních případů začít řešit.

 

 

 

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů