Jak předejít starostem navíc ANEB pozor na skryté vady nemovitostiTento text řeší případy nemovitostí převáděných mezi soukromými osobami. 

 

Ať už kupujeme dům nebo byt, předpokládáme, že okamžikem převodu vlastnictví a peněz (pro kupujícího ještě zaplacením daně), celý proces skončí. Oddychneme si. A je to!!! Prodávající má své peníze, pro které má často dopředu přesné určení, kupující se raduje z právě nabytého majetku…

…JENŽE OUHA

Uběhne několik měsíců nebo let a obě strany mohou zažít nepříjemné překvapení. Jmenuje se skryté vady.  A jak název napovídá, jsou to nedostatky pouhým okem neviditelné, přičemž skryty mohly zůstávat po celou dobu vlastnictví i původnímu majiteli.  Nemusí to tedy být vůbec tak, jak se často noví vlastníci domnívají, a sice, že jejich neoznámením chce prodávající kupujícího de facto podvést.  Smlouvy uzavírané mezi soukromými osobami (na rozdíl od koupě novostaveb od developerů) většinou neobsahují žádnou záruční lhůtu. A obsahovat nemusí.  Prodávající proto odpovídá výhradně za skryté vady existující v době převodu nemovitosti.

Jenže, jak zpětně prokázat, v jakém technickém stavu byla nemovitost v době převodu? A kdy je to vůbec možné?

Nový občanský zákoník stanovuje lhůtu, po kterou může nabyvatel stav nemovitosti legálně zpochybnit, na 5 let od jejího převodu.  Takovýto akt je pro všechny zúčastněné nepříjemný - znamená vymáhání slevy z kupní ceny, v horším případě až odstoupení od kupní smlouvy.

Jak by měl kupující v případě, že skrytou vadu zjistí, postupovat?

  • Vadu nejdříve důkladně zdokumentujte a oslovte nestranného odborníka, aby vyjádřil její hodnotu v penězích.
  • Prokazatelně písemně ji oznamte prodávajícímu (osobní doručení oproti podpisu, zaslání doporučeného dopisu s dodejkou). Doručení budete muset, v případě soudního jednání, doložit.
  • Pokud je vada neodstranitelná nebo kvůli ní nemůžete byt či dům užívat dohodnutým či obvyklým způsobem, je možné odstoupit od smlouvy a požadovat uhrazenou cenu zpět. Stejně můžete postupovat v případě, kdy vás prodávající ujistil, že nemovitost má určité vlastnosti anebo netrpí žádnými vadami, ale prokáže se opak.

Co říci na závěr?

Nemovitost je dobré převádět s čistým stolem, nejlépe na základě detailního zdokumentování jejího stavu nestranným odborníkem.  Za několik málo tisíc, dobře vynaložených, korun získají:

  • prodávající záruku, že na ně v budoucnu kupující nevytáhnou kostlivce ze skříně (pozor, na trhu dnes existují firmy, které aktivně oslovují nové nabyvatele s nabídkou, že jim důkladnou revizí nemovitosti pomohou vymoci zpět část kupní ceny)
  • kupující jistotu, že dopředu ví o možných rizicích, která jsou s nemovitostí spojená
  • obě strany dobrý pocit férově a definitivně uzavřeného obchodu

 

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů